Zonthermiepark Dorkwerd officieel geopend

De opening van zonthermiepark in Dorkwerd (beeld: Novar)
Wouter Hoefnagel
Wouter Hoefnagel
19 mei 2025
3 min

Het zonthermiepark in Dorkwerd is officieel geopend door René Paas, commissaris van de Koning. Het gaat om het grootste zonthermiepark van Nederland.

Zonthermie is een methode om zonne-energie op te slaan in warm water. Wanneer de zon schijnt, vangen de collectoren zonlicht op en zetten dit om in warmte. Deze duurzame warmte wordt opgeslagen in een buffertank en vervolgens naar het warmtenet geleid.

Een warmtenet is een ondergronds leidingnetwerk dat warmte transporteert naar gebouwen en woningen via warm water. Hiermee worden woningen en gebouwen verwarmd en wordt warm water geleverd voor bijvoorbeeld douches. Een warmtenet vormt hiermee een alternatief voor onder meer het gebruik van gas voor het verwarmen van panden.

Sinds eind 2024 operationeel

Dorkwerd is een project dat is gerealiseerd door ontwikkelaars Novar, K3 en technologiepartner TVP Solar. Zij werken samen met het publieke warmtebedrijf van de gemeente Groningen WarmteStad en Waterbedrijf Groningen. Hoewel het zonthermiepark deze week officieel is geopend, is het december 2024 operationeel en levert het warmte aan het warmtenet van WarmteStad.

Voor de realisatie van het zonnethermiepark is gekozen nadat bij de start van WarmteStad bleek dat bodemwarmte geen optie was vanwege de aardbevingsgevoeligheid in de regio. Daarom is gezocht naar alternatieve technieken, waarbij de keuze uiteindelijk dus is gevallen op zonnethermie.

Duurzame warmte voor 2.600 huishoudens

Met het zonthermiepark worden 2.600 huishoudens in Groningen voorzien van duurzame warmte. Het levert een piekvermogen van 37 MWth op jaarbasis.

Het park is gerealiseerd op een voormalig baggerdepot van K3, dat zich onder meer richt op het winnen van zand, grind en klei. Het depot kent een totale oppervlakte van 22 hectare. Hiervan is 12 hectare bestemd voor de zonthermie-installatie, terwijl de overige 10 hectare is ingericht als natuurgebied.

24.000 zonnecollectoren

Het park bevat 24.000 geavanceerde zonnecollectoren, geleverd door TVP Solar. Dankzij een unieke vacuümtechniek zetten deze collectoren zonlicht bijzonder efficiënt om in warmte, zelfs op bewolkte dagen of in de winter. De panelen verwarmen water tot zo’n 95°C, dat via buizen naar een buffervat op het terrein wordt gevoerd.

De zonnecollectoren verschillen van reguliere zonnecollectoren. Waar ‘gewone’ collectoren elektriciteit opwekken, wekken de zonnecollectoren in Dorkwerd juist warmte op. In plaats van kabels, loopt er water langs de zonnecollectoren. Dit water warmt op een zonnige dag op tot ongeveer 95 graden Celsius. Een speciale vacuümtechniek in de collectoren maakt het mogelijk om efficiënt hoge temperaturen te produceren.

Buffervat van 6.000 m³

De partijen slaan de opgewekte zonnewarmte eerst tijdelijk op in een buffervat van 6.000 m³ op het terrein van het zonthermiepark. Dit buffervat maakt het mogelijk flexibel in te spelen op de dagelijkse warmtevraag.

De grootste uitdaging zit echter in de seizoensverschillen. Zo wordt ’s zomers veel warmte geproduceerd, terwijl de vraag juist in de winter hoog is. Daarom is er bij de WarmteCentrale Zernike een ondergrondse seizoensopslag gerealiseerd. Voor de opslag wordt gebruikgemaakt van een ondergrondse warmtebron op ongeveer 175 meter diepte, waarin tot wel 230 miljoen liter warm water bewaard kan worden.

In de zomer slaan de partijen overtollige warmte op in de ondergrond. Deze wordt vervolgens in de winter weer opgepompt. Zo is de warmte beschikbaar op het moment dat er veel vraag is, maar juist weinig zon en daarmee productie.

Wouter Hoefnagel

Wouter Hoeffnagel is een freelance journalist en tekstschrijver, met interesse op het gebied van zowel industrie, IT als het kruisvlak tussen deze onderwerpen. Over deze onderwerpen schrijft hij een breed scala aan teksten, variërend van achtergrondartikelen, interviews en nieuwsberichten tot blogposts, whitepapers, case studies en websiteteksten.